مهارت کنترل احساس

مهارت کنترل احساس یکی از مهارت‌های مهم زندگی است که با استفاده از آن فرد می‌تواند به شکل موثری یک واقعه هیجانی را مدیریت کند یا به آن پاسخ دهد. انسان‌ها به شکل ناخودآگاه از استراتژی‌های تنظیم هیجان استفاده می‌کنند تا بر موقعیت‌های دشوار غلبه کنند.

فواید مهارت کنترل احساسات

فردی که بتواند احساساتش را کنترل کند، می‌تواند از مهارت هایش در شرایط مناسب بهره ببرد.

در نتیجه احساس فشار نخواهد کرد و مجبور به سرکوب آن‌ها نمی‌شود.

برای مثال اگر فرد درست تشخیص دهد که الان عصبانی است، می‌تواند محرک عصبانیت را شناسایی کند، سپس راجع به کاری که صحیح است، بهتر تصمیم بگیرد.

مهارت کنترل احساس منجر به تصمیم گیری‌های بهتر و در نتیجه موجب ساختن و تجربه زندگی بهتری می‌شود.

با داشتن مهارت کنترل احساسات داشتن ارتباط صحیح با همسرو یا دیگر افراد نیز میسر می‌شود.

از زمان کودکی به ما یاد دادند برای اینکه بچه های خوبی باشیم و دیگران دوستمان داشته باشند باید عصبانبت خود را کنترل کنیم.

مهارت کنترل احساس
مهارت کنترل احساس

بچه ها بارها از پدر و مادر خود شنیده اند اگر بچه بدی باشی و مدام داد و بیداد کنی دیگه کسی تو رو دوست نداره ولی ای کاش پدر و مادرها به جای ترساندن بچه ها از ابراز خشم و عصبانیت راه های کنترل آن را به بچه ها بیاموزند.

به گفته روانشناسان دلیل اصلی عصبانیت کودکان این است که درک درستی از محیط خود ندارند و مهارت کافی هم برای ابراز احساسات ندارند همین امر باعث عصبانیت و ناامیدی آنها میشوند.

در بسته های آموزشی هوشکا به شما والدین گرامی می آموزیم تا کودکان خود را کمک کنید تا در برابر خشم و عصبانیت با شما محبت کنند.

اگر در به کار ربدن کلمات برای ابراز احساسات دچار مشکل هستند از راه دیگر مثل نقاشی کشیدن اینکار را انجام دهند  آنها باید یاد بگیرند گفتگو را جایگزین عصبانیت کنند احساسات خود را به درستی بیان کنند و همین طور پذیرای احساسات دیگران نیز باشند به یاد داشته باشید مهارت کنترل احساسات و مدیریت خشم یه ضرورت به حساب می آید.