استعدادیابی کودک فرایندی است که برای کشف و شناسایی توانایی های بالقوه ای که در هر فرد به شکل ذاتی وجود دارد.

مشکل این است که آیا برای کودکان 4 تا 7 ساله که هنوز شناخت کاملی نسبت به اشیا افراد و محیط پیرامون خود ندارند میشود فرایند استعدادیابی را را انجام داد؟

باید جواب داد بله!

از همین سنین کم هم میشود فرایند استعدادیابی را در مورد کودکان آغاز کرد و نتایج حیرت انگیز آن را مشاهده کرد.

 

استعدادیابی کودک

 

در این میان استعداد بعضی از کودکان برای اطرافیانشان بسیار آشکار و قابل مشاهده است اما در مقابل بعضی از کودکان دارای استعدادهای پنهان هستند که غالبا به شکل:

  • خیال پردازی
  • پرحرفی انرژی زیاد خودش را نشان میدهد

 

 

به عنوان مثال:

  • اگر کودکمان به طبقه بندی اشیا مثل مرتب کردن کمد لباس
  • پر حرف بودن
  • علاقه مند به حل کردن پازل
  • تمایل به رهبری گروه و …. داشته باشد همه ی این موارد استعداد پنهان در فرزند شماست. 

برای کشف و شناسایی آن نیاز به دقت و توجه شما دارد یادتان باشد با کشف و شناسایی یا استعداد فرزندتان به اون کمک کنید تا استعداد های خود را کشف کند.

آیا استعدادیابی در کودک حقیقت دارد؟

استعدادیابی ذاتی کودکان چگونه شناسایی میشود؟

تا حالا به این فکر کردید؛ چه اتفاقی می افته که بعضی آدما در حیطه های مختلف زندگی موفق هستند در صورتی که برخی دیگه در میانه های زندگی هنوز نمیتوانند مسیر درست رو پیدا کنند؟

میشه گفت ریشه ی اصلی این سوال در تفاوت آموزش ها و استعداد یابی این افراد در دوران کودکی آنهاست؟

بله، متاسفانه!

بعضی والدین با عدم آگاهی در کشف استعداد های فرزندانشون اشتباهات زیادی مرتکب میشوند.

در جوامعی مثل جامعه ی ما که در نظام آموزشی موجود، هیچ برنامه ی دقیق و منظمی برای ارزیابی و پرورش هوش و استعداد کودکان طراحی نشده است، تمامی مسئولیت ها بر عهده ی پدر و مادر هاست و به دلیل عدم تخصص در این حیطه ممکنه دچار اشتباه بشوند.

 

شاید از خودتون بپرسید ؛ حالا که چنین مسئولیت بزرگی بر عهده ی ما هست برای جلو گیری از این مشکلات باید چیکار کرد؟

در ابتدا باید شناخت لازم و کافی از مقوله هوش و استعدادیابی رو پیدا کنیم و با مهارت های لازم برای رسیدن فرزندمان به موفقیت و خوشبختی آشنا بشیم.

در گام بعدی باید هوش و استعداد کودکمان رو بررسی و ارزیابی کنیم و اصطلاحا استعدادهای آن رو کشف کنیم که این مورد باعث میشود که کودکمان خیلی بیشتر و بهتر در مسیر استعداد هایش حرکت کند و احتمال رسیدن به موفقیت در آن بیشتر شود.

 و نهایتا باید مهارت های مورد نیاز رو بهش آموزش بدهیمو با عشق و آرامش به آن کمک کنیم که استعدادها و انواع هوش ها و مهارت ها را در وجود خودش پرورش دهد، تا در آینده فردی باشد که مورد تایید جامعه قرار گیرد و احساس سرافرازی و خوشبختی داشته باشد.